Çince tercüman arayanlar adayların Çinceyi iyi bildiğinden nasıl emin olacaklar?

Çince tercüman arayanlar adayların Çinceyi iyi bildiğinden nasıl emin olacaklar?

Bu işi yaptığımdan beri uzun süredir iş yeri sahipleri bana eleman aradıklarını söylerler, ben de tanıdığım iyi Çince bildiğini bildiğim arkadaşlarıma onların bu taleplerini iletirim. Ve memnun kalırlar.

Bende durum böyle iken peki kariyer ve eleman bulma siteleri üzerinden Çince bilen eleman arayan iş yeri sahipleri kendilerine başvuran elemanların Çinceyi iyi bilip bilmediğine nasıl emin olacaklar? Bu konuda bakabileceğiniz yada sorabileceğiniz birkaç şey var.

  1. İhtiyacınız olan elemanda hangisi önemli? Yazılı Çince mi yoksa konuşma Çincesi mi? Eğer vereceğiniz iş sadece yazılı çeviri yapmak yada mail yazmak olacak ise konuşma Çincesine önem vermeyiniz. Çünkü Çinde süre olarak az kalmış ancak çok iyi derecede yazılı çeviri yapan çok kişi var.
  2. Çince üzerine dil eğitimi almış mı?
  3. Dil eğitimini Türkiyede mi yoksa Çinde mi almış. Bana sorarsanız Çince dil eğitimini Çin’de alan birisi birkaç istisna hariç bu eğitimi Türkiyede alan birine göre her zaman daha iyidir.
  4. Çinde toplam kaç sene yaşamış? Çince bildiğiniz diğer dillerin aksine daha çok dinleme ile öğrenilen bir dil. Eğer elemanı işe alma nedeniniz Çince konuşmasını gerektirecek bir pozisyon ise adayınızın Çinlilerle ne kadar süre vakit geçirmiş olduğuna dikkat edin. Konuşma Çincesi bu süre ile çoğu zaman doğru orantılı olacaktır. Yalnız şuna da dikkat edin, Çinde uzun seneler yaşayıp, bir yandan dil eğitimi görüp çok az Çince konuşan arkadaşlar da bolca var. Gerek zamanlarının çoğunu diskoda barda geçirmelerinden, gerekse Çinlilerle arkadaş olmamalarından bu şekilde kaldığı süreye rağmen çok az Çince konuşabilen birçok kişi tanıyorum.
  5. Okul puanı ne?
  6. HSK puanı ne?
  7. Yapabiliyor iseniz Çince bilen uzman birini siz mülakat yaparken yanınızda bulundurmanız en iyisi olacaktır. Bu şekilde aklınızda oluşan soru işaretlerinden de büyük ölçüde kurtulmuş olursunuz.

Yazıyı paylaşın

Yorum yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.