Çinden makina almak, getirmek

Çinden makina almak, getirmek

“Çinden makina almak istiyorum” diyen herkes bilir. Avrupa makinaları kaliteli ama pahalı, Çin, Tayvan (Taiwan) malı makinalar ise ucuz ve görece daha az kaliteli olur. En büyük artısı genelde Avrupa yapımı makinalardan yarı fiyatına daha ucuz olduğu için işinizi daha düşük maliyetlerle geliştirmenizi yada başlatmanızı sağlar.  Peki Çinden makina getirmek isteyenler ne yapmalı?

Muhtemelen Çinden Ambalaj makinesi, baskı makinesi, hammadde işleme makinesi, dolum makinesi, inşaat makinesi, metal işleme makinesi yada tekstil makinesi getirmek istiyorsunuz.

 1. Çinden ne tür bir makina getirmek isteyeceğinize karar verdiniz. Nereden alabileceğiniz, hangi bölgelerde bulabileceğiniz ve fiyatları konusunda iyi bir araştırma yapın.
 2. İnternetten bulduğunuz makina üreticisi firmanın güvenilir olduğuna emin olun.
 3. Hatta mümkünse Guangzhou ve Shanghai’da düzenlenen makina fuarlarına katılın ve alacağınız makinaları canlı görün. Fuar için tercümana ihtiyacınız olursa bizi arayın.
 4. Bulduğunuz makinanın yeni mi, ikinci el mi, yoksa elden geçirilmiş bir makina mı olduğuna emin olun.
 5. Çinden almak istediğiniz makinanın CE belgesi olmasına dikkat edin ve mutlaka belgenin doğruluğunu teyit edin. Bu şekilde sahte CE belgesi ile makina satmak isteyen bir çok yer bulunuyor.
 6. Pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Ama siz fiyatı düşürürken, üreticinin de kaliteyi düşürmediğine emin olun. En düşük fiyata alabileceğiniz en yüksek kaliteli makineyi almaya çalışın.
 7. Makinayı alacağınız yerden daha önceki makinalarını nerelere sattıkları konusunda referans isteyin. Özellikle Türkiyeye makina satmış olan Çin firmalarına öncelik verin. Mümkünse Çinli firmadan makina sattıkları Türk firmaları ile iletişime geçip makina performansları ve arıza durumları hakkında gerçek bilgiler alın.
 8. Makinanızın ve yedek parça garantisini mutlaka alın. Hatta Makina alırken olası arıza çıkarabilecek parçalardan da birkaç tane almayı ihmal etmeyin.
 9. Alacağınız makinanın bazı parçalarını Avrupa yapımı olanlarla (motor gibi) değiştirebileceğinizi unutmayın. Daha fazla performans için üreticinizden bu tür değişiklik taleplerinde bulunabilirsiniz.
 10. Makinanızı yükletmeden önce mutlaka çalıştırıp deneyin yada denetin. Eğer kendiniz Çin’e gidemiyorsanız biz yardımcı oluruz.
 11. İstediğiniz makina Türkiyeye geldikten sonra Çinli montörler makinanızı montaj için Türkiye’ye gelecek. Montaj sırasında mutlaka Çince tercüman bulundurun. Çince tercüman vasıtası ile aklınızdaki tüm soruları sorun ve makina ayarlarının tam, doğru olarak yapılmasını sağlayın. Montörün makinayı kullanmanız üzerine vereceği bilgileri de yine tercümanınız vasıtası ile öğrenebilirsiniz. Gelen makina montajı yapacak personelin “İngilizce biliyorlar” demelerine kanmayın, geldiklerinde zaten siz de göreceksiniz İngilizce bilmediklerini. Bu aşamada Çince tercümana ihtiyaç duyarsanız bize ulaşın, deneyimli bir arkadaşımızı size gönderelim.

 

Yazıyı paylaşın

Yorum yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.