Çince tercüman maaşları

Çince tercüman maaşları

Hem Çince bilen eleman arayan kişilerden hem de Çince okumak isteyen birçok kişiden bununla ilgili birçok soru alıyorum. Bu nedenle Çince tercüman maaşları üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. Umarım size yardımcı olur.

Çince tercüman maaşları ne kadar?

Burada birçok değişken var. Ancak bir Çince tercümanın maaşı öncelikli olarak birbirine bağlı şu 3 şeye göre değişir;

  • Dil düzeyi
  • Sektör
  • Tecrübe

Dil düzeyi; Biliyorsunuz ki Çince dünyanın en zor dili ve öyle kolayca da öğrenilmiyor. Bu yüzden her Çince biliyorum diyene inanmayın. Çinde en az birkaç yıl kalmadan, yaşamadan dil öğrenmek çok zor. Hele ki Çince gibi ton’lu bir dilden bahsediyorsak. Tercümanın Çinde zamanını nasıl geçirdiği burada çok önemli. Çinlilerle çok vakit geçirdiği için 1 senede yeterli düzeye gelen de var 6 sene kalıp hiç konuşamayan da.

Sektör; Çince tercümanların çalışabileceği birkaç sektör var. Bunlar İthalat İhracat şirketleri, (Termoelektrik vs) Santraller, Üniversiteler, Mermer ocakları, Turizm acentaları, Havayolu şirketleri, Freelance tercümanlık ve (Huawei vs gibi) 1-2 Bilişim şirketi.

Burada Çince öğrenmek isteyen arkadaşlar için detaylı bilgi verebilmek adına parantez açmak istiyorum.

İthalat ihracat şirketleri genelde şehir içlerinde ve büyük şehirlerde olur. Çoğunlukla bütün gün bilgisayar başında oturup ürün araştırır, ürün satar yada ürün alırsınız. Bu sektörde iş bulmak diğer sayacaklarıma göre çok daha kolaydır. Ancak kullanabileceğiniz çince kalıplar belli olduğundan bu tür iş yerlerinde kendinizi geliştirmeniz çok mümkün olmaz. Maaşları en düşük gruptur. İşçi değişimi sıktır.

Üniversitelerde öğretim görevlisi olarak başlayıp yükselmek istiyorsanız 4 yıllık Çince bölümünü bitirmek ve üniversiteye öyp yada benzeri bir program ile girmek zorundasınız. Son zamanlarda üniversitelerde açılan birçok çince öğretim görevlisi vs pozisyonunda yüksek lisans yapmış yada yapıyor olma şartı aranmakta. Büyük şehirlerde üniversitede çalışma imkanınız yok denecek kadar az çünkü Çince bölümü çok sınırlı. Türkiyenin ücra köşelerinde çalışmayı göze almış ve puan sıralamasında en üstte olup seçilmiş olmanız gerekiyor. Maaşları orta düzeyde. Arkadaş ortamının çok olduğu, kesilikle sadece araştırmayı ve rutini sevenlerin tercih etmesinin gerektiği, olmazsa işi bırakırım diyenlerin kesinlikle ama kesinlikle uzak durması gerektiği (Çünkü işe başlarken size bilmemkaç bin tl lik sözleşme imzalatıyorlar, işi bırakırsanız miktarı ödemek zorunda kalıyorsunuz.) bir iş.

Termoelektrik Santralleri vs gibi büyük Çinli şirketlerin Türkiyede yaptığı projelerde çalışmak istiyorsanız çok iyi Çince bilmeniz lazım. İş zorluğu en yüksek olan grup. Maaşları en iyi grup aynı zamanda. Ama büyük şehirlerde değil küçük şehirlerin ücra köşelerinde çalışmak zorundasınız. Teknik Çinceyi çok iyi biliyor olmanız ve öğrenmeye elverişli olmanız lazım. Eğer bu sektörü seçerseniz il dışı seyahatleriniz yada gece eve saat kaçta dönebileceğinizin belli olmadığı zamanlar çok olacak. Çok zor işlerle ve çevirilerle karşılaştığınız ve çok zorlandığınız anları bol bol yaşayacaksınız. Çalışma alanınız duruma göre bir ofis veya bir konteyner olabilir. Bulunması en zor iş grubudur.

Mermer ocakları yapı itibari ile ithalat ihracat şirketlerininkisi gibi çok ileri bir seviyede çince bilmenizi gerektirmez. Ancak satış yaparsanız iyi para kazanırsınız. Çünkü size bir sabit maaş üzerine ek olarak yaptığınız satışlardan ton başına prim vaad edilir. Büyük şehirlerde değil, burdur vs gibi daha küçük şehirlerde çalışırsınız. Çalışma ortamınız bir ofis olabileceği gibi bir mermer ocağındaki konteyner da olabilir. Maaşı orta düzeydedir. İşçi değişimi sıktır. Bu sektördeki işleri bulmanız nispeten daha kolaydır.

Turizm acentaları büyük şehirlerde daha çoktur. Maaşları orta düzeydedir. Ofis ortamında çalışmanızı gerektirir. Ülkemize en çok gelen turistler Japonlar, Koreliler ve en son Çinliler olduğu için bu tür işleri bulmanız kolay olmayabilir.

Bilişim firması olup da Çinli olan bildiğim sadece Huawei var. Bu şirket telekominikasyon alanında hizmet verdiğinden çoğunlukla bilişimcileri işe alır. Çince biliyorsanız ve burada çalışıyorsanız yapacağınız iş de yine büyük ihtimal bilişimle ilgili olacaktır. İlk başta gözünüze hoş gelebilir ancak çalıştıkça kültürel farkların sizi negatif yönde etkilediği bir ortam halini alabilir.

Kabin memurluğu, Son zamanlarda havayolu firmaları bu şekilde Çince bilen birçok host ve hostes aldılar. Maaşları yüksek düzeyde. Ama oldukça yorucu. Uzaktan bir ülkeden bir ülkeye gitme fikri size hoş gelse de gecenin bir yarısında sürekli değişen zamanlarda kalkıp saatlerce uzak yerlere uçmak sizi epey yorabilir.

Freelance (serbest) Çince tercümanlık, Çoğunlukla makina montajı tercümanlığı yaparsınız. Bayanlar için çok uygun değildir çünkü çalışma alanı ofislerden çok fabrikalardır ve genelde şehir dışında olurlar. 2 gün de sürebilir, Aralıksız 30 gün de. Kazanç oranı yüksektir. Ancak işi bulmak çok zordur. Tercüme büroları yada çevreniz size iş verdiği sürece çalışabilirsiniz. Aksi takdirde evde oturursunuz. Zorluk düzeyi bir santralde çalışmak gibi değildir ama yine de makina montajına dair teknik Çince bilmenizi gerektirir.

Tecrübe en önemlisi bu yüzden bunu en sona sakladım. 10 sene boyunca Çinde yaşamış ve çok iyi çince biliyor olabilirsiniz. Ancak öyle olsanız bile Çinde herşeyi öğreneceğinizi sanmayın, hala öğrenmeniz gereken çok şey olduğunu unutmayın. Çine çince öğrenmeye giden birçok kişinin babasının bir şekilde çin ile alakalı bir firma sahibi olduğunu unutmayın. İstediğiniz gibi bir iş bulmanız zor olabilir. Güvendiğiniz tek şey azminiz ve inancınız olmalı.

Gülhan G.

Yazıyı paylaşın

Yorum yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.